logo

BİNA TİPİ YANGIN EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toros Yangın Eğitim Tesisi’nde bulunan 3 katlı, bina tipi gaz yakıtlı yangın eğitim simülatörü, tamamen müşterinin isteklerine göre dizayn edilmiştir. Binanın içinde 7 adet birbirinden bağımsız yangın tipi olmakla birlikte bu yangınlar binanın çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Yangınların tamamı, sisteme entegre edilen gelişmiş PC-Scada işletim sistemi ile 2 katlı kumanda ve kontrol merkezinden tamamen kontrol edilebilmektedir.

Yangınlar LPG gazı kullanılarak simüle edilmektedir. Sistemde kullanılan tüm ekipmanlar önceliği emniyet ve güvenilirlik olmak üzere yüksek standartlara (TSE, ISO9001, DIN, NFPA) sahip olacak şekilde seçilmiştir. Sistem, gaz seviyelerini, termokupl ve dedektörler aracılığı ile sıcaklıkları, simülatörde oluşabilecek tehlikeli durumları sürekli olarak görüntülemektedir. Normal işletim durumlarının dışına çıkıldığı zaman sistem, yürütülen senaryoları kapatır, tesisi rahat bir şekilde tahliye edebilmek ve tesisi yeniden güvenli hale getirmek için gerekli tüm devreleri etkinleştirir. Temel olarak bir binada bulunan garaj, mutfak, oturma odası, yatak odası, depo gibi yerlerde çıkabilme ihtimali olan türde yangınlar simüle edilmiştir. Yanma odalarının haricinde binada labirentli bir arama kurtarma odası da bulunmakta olup bu oda itfaiyecilerin tamamen karanlık bir ortamda arama kurtarma yeteneklerini geliştirmeleri için tasarlanmıştır.

Eğitimcilerin kullanabileceği hazır yangın senaryoları olmakla birlikte eğitimciler kendi senaryolarını da oluşturabilmektedir. Bu sayede eğitim için gelen itfaiyecilerin eğitimlerini kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilirsiniz. 

Her yangın eğitim odası için bağımsız olarak yapay duman üreten duman makineleri bulunmaktadır. Bu duman makineleri sayesinde görüş açısı düşürülerek yangın ortamının gerçekçiliği sağlanır. İtfaiyecilerin günlük hayatta karşılaşabileceği temel yangınların simüle edildiği bu bina, itfaiyecilere en iyi şekilde deneyim kazandırmaktadır.