logo

UÇAK TİPİ YANGIN EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

Erzincan Havalimanı’nda bulunan B737-800 tipi yolcu uçağı gaz ve kerosen yakıtlı yangın eğitim simülatörü, tamamen müşterinin isteklerine göre dizayn edilmiştir. Uçağın içinde ve dışında birbirinden bağımsız toplam 23 adet pilot bulunmakta ve bu pilotların ateşlediği 28 adet bağımsız yangın tipi bulunmaktadır. Yangınların tamamı, sisteme entegre edilen gelişmiş PC-Scada işletim sistemi ile 3 katlı kumanda ve kontrol merkezinden tamamen kontrol edilebilmektedir. İç yangınlar LPG gazı kullanılarak simüle edilirken dış yangınlarda ise hem LPG hem de Kerosen kullanılmaktadır.

Sistemde kullanılan tüm ekipmanlar önceliği emniyet ve güvenilirlik olmak üzere yüksek standartlara (TSE, ISO9001, DIN, NFPA) sahip olacak şekilde seçilmiştir. Temel olarak bir uçakta karşılaşılabilecek kokpit, kanat altı, motor, iniş takımı, gövde, kargo, yardımcı güç ünitesi gibi yerlerde çıkabilme ihtimali olan yangınlar simüle edilmiştir.

Eğitimin gerçekçiliğini daha da arttırmak, arama kurtarma tekniklerini geliştirmek ve senaryolar oluşturmak için cansız mankenler, kesilebilir/değiştirilebilir koltuk ayakları, emniyet kemerleri gibi ek özellikler de uçak simülatöründe bulunmaktadır.

Eğitimcilerin kullanabileceği hazır yangın senaryoları olmakla birlikte eğitimciler kendi senaryolarını da oluşturabilmektedir. Bu sayede eğitim için gelen itfaiyecilerin eğitimlerini kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilirsiniz. 

Uçağın gövdesi boyunca birbirinden bağımsız olarak yapay duman üreten duman makineleri bulunmaktadır. Bu duman makineleri sayesinde görüş açısı düşürülerek yangın ortamının gerçekçiliği sağlanır.

Havalimanına operasyona giden itfaiyecilerin günlük hayatlarında karşılaşabileceği temel yangınların simüle edildiği bu uçak simülatöründe, itfaiyecilere en iyi şekilde deneyim kazandırılmaktadır.